with Brak komentarzy

Z okazji 20-lecia firmy wsparliśmy wyprawę do Kazachstanu

Obchodzimy 20 lat działania firmy w branży elektrotechnicznej, powód to wystarczający, żeby realizować szalone pomysły. Takim pomysłem było wsparcie wyprawy „misja Kazachstan”. Wyprawa posłużyła promocji i reklamie firmy. Czy udało nam się, sprawdźcie sami.

Misja Kazachstan, czyli kto i co się za tym kryje?

Misja Kazachstan to zaprzyjaźnieni podróżnicy działający pod nazwą Kudi Podróże. W 5-tygodniowy wyjazd wybrali się 20-letnim samochodem Nissan Terrano. Przejechali 9000 km. Trasa ich wiodła przez Ukrainę i Rosję do zachodniego Kazachstanu. Celem wyjazdu był bogaty w atrakcje geologiczne region Mangystau w pd.-zach. Kazachstanie.

Baner ECE na tle surowych krajobrazów

W trakcie misji podróżnicy wielokrotnie pozowali z banerem firmowym ECE. Żywy, pomarańczowy baner idealnie wkomponował się w egzotyczne, surowe krajobrazy. Mieliśmy okazję przez parę tygodni wspólnie  uczestniczyć w kolejnych etapach wyprawy.

Podążaliśmy z wyprawą wzdłuż rzeki Wołgi w Rosji, z przystankiem na zwiedzanie miast Wołgograd (dawniej Stalingrad) i Astrachań. Właściwa część wyprawy rozpoczęła się w chwili dotarcia do uskoku Ustiurt w Kazachstanie. Ustiurt to płaskowyż sąsiadujący m.in. z Półwyspem Mangystau. Płaskowyż wznosi się na wysokość 150-200 m i opada ostrymi ścianami, rzeźbionymi przez wiatr i wodę w fantazyjne kształty. Dwa tego typu miejsca zachwyciły swoją malowniczością. Pierwszym był Sor Tuzbair mający postać okresowo wyschniętego, olbrzymiego jeziora. Otaczają go strome ściany, w których widnieją wyrzeźbione przez naturę kolumny, balustrady, draperie. Kolejne malownicze miejsce to Bosżira, nazywana też kazachską Arizoną. Poniżej uskoku z płaskowyżu wystają pojedyncze osamotnione wyniesienia, pagóry. Na dnie uczestnicy znaleźli liczne skamieniałości – amonity, ramienionogi  przypominające małży, belemnity.

To nie jedyne atrakcje w regionie Mangystau. W drodze uczestnicy wyprawy mijali wyschnięte słone jeziora, konkrecje Torysz w postaci olbrzymich kul porozrzucanych w stepie. Napotkali olbrzymie osuwisko nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Zwiedzali podziemne meczety i zabytkowe cmentarze. Nie zabrakło czasu na odwiedziny nielicznych miast w zachodnim Kazachstanie – Aktau, Atyrau, Uralsk. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Jakie trudności czekają na miejscu

Zachodni Kazachstan to region znany z pozyskiwania ropy naftowej, mijane pola naftowe przypominały, co jest podstawą bogactwa tego kraju. Turysta, przedsiębiorca podróżujący w zachodni Kazachstan napotka na miejscu liczne trudności. Problem z tankowaniem samochodu, niewielka liczba stacji paliw, reglamentacja paliwa, nadal słabo rozwinięta sieć dróg, trudności z dostępem do słodkiej wody, problem z wynajmem samochodu na miejscu. W zachodnim Kazachstanie położone są raptem 3 miasta o liczbie mieszkańców w granicach 200 000 osób. Odległość, trudność z transportem, konieczność przedzierania się przez zawiłości celne Ukrainy i Rosji w trakcie eksportu towarów mogą zniechęcać. Wartość eksportu do tego kraju, który cały czas rośnie i w I połowie 2017 r. wyniósł 142,7 mln USD, jest dowodem na to, że współpraca gospodarcza jest możliwa i efektywna.

Comments are closed.